Pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym to zarówno sygnał dla podjęcia na nowo intelektualnego wysiłku przez uczniów, jak też znak, że rodzice powracają po urlopach do wzmożonej pracy. Po leniwym sezonie wakacyjnym, tak jak podręczniki idą w ruch, tak też interesy znów zaczynają się kręcić. Wypoczęci i naładowani pozytywną energią znów zaczynamy myśleć o nowych obszarach rozwoju. Jednak jak tu prowadzić swoje finanse na szóstkę, kiedy kontrahenci po raz kolejny wymuszają na nas wydłużenie terminów płatności i zamiast po 30 dniach, będą nam płacić raz na kwartał?
Oczywiście w przypadku dużej firmy współpracującej z wieloma odbiorcami, długie terminy płatności najczęściej nie mają większego wpływu na bieżącą sytuację finansową. Ale co z małymi, często jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi? Coraz częściej słyszymy o fakturach z długim terminem płatności (w branży logistycznej to już stało się normą), sięgającym nawet 90 dni! To blisko trzy miesiące oczekiwania na zapłatę. Dla mikro przedsiębiorcy może to niestety oznaczać jedno: kłopoty.„Zakładając, że mikro działalność oparta jest na dwóch - trzech klientach (możemy śmiało nazwać ich w tej sytuacji strategicznymi), zasilenie konta raz na kwartał powoduje ogromne utrudnienia w prowadzeniu biznesu. Mówimy tu przecież o obowiązku regularnego płacenia składek, podatków i pokrywania innych kosztów związanych z prowadzeniem bieżącego interesu. Nie wspominając już o tym, że z zamrożonymi przez kwartał funduszami, mikro przedsiębiorca ma naprawdę nikłe szanse na dalszy rozwój” – komentuje Krzysztof Matela, Prezes Zarządu EGB Finanse sp. z o.o.
Rezygnacja z zawierania umów z kontrahentami oczekującymi od nas długich terminów płatności nie jest jednak w żadnym wypadku rozwiązaniem takiej sytuacji. W dzisiejszych czasach nie możemy sobie pozwolić na utratę klienta z tak, wydawałoby się, błahego powodu. Co możemy więc zrobić?
„Żeby stan naszego firmowego konta był na szóstkę, przede wszystkim, w takiej sytuacji musimy zacząć systematycznie odrabiać lekcje z matematyki.” – radzi Krzysztof Matela. „Mam tu na myśli bardzo precyzyjne pilnowanie naszego budżetu, a wręcz rozpisanie sobie wszystkich naszych wydatków i zobowiązań z danego okresu rozliczeniowego. Taki zabieg pokaże nam ile pieniędzy zostaje w kieszeni w momencie otrzymania długo oczekiwanego przelewu.” - podsumowuje Prezes Zarządu EGB Investments S.A.
Jeżeli okaże się, że nie stać nas na czekanie, możemy pokusić się o prosty zabieg, który polega na trzech prostych krokach:
1. Nasz kontrahent wystawia fakturę z długim terminem płatności
2. My sprzedajemy ją (nawet tego samego dnia) za pomocą systemu www.egbfinanse.pl
3. Błyskawicznie otrzymujemy gotówkę na konto
Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się w przypadku faktur z długimi terminami płatności. System dedykowany jest głównie mikro i małym przedsiębiorcom, dla których kredyty bankowe i faktoring są zwyczajnie nieosiągalne. Jest prosty w obsłudze i ułatwia finansowanie bieżącej działalności, co w przypadku małej firmy stanowi bezwzględną korzyść i na koniec pozwoli nam na wystawienie cenzurki z dobrą oceną.
Link do strony artykułu: https://www.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/finanse-na-szostke